Historie klubu
Rok založení 1920
Miroslav Tyrš:
Působit lze jen v přítomnosti
a v poměrech, jak právě jsou,
a které, i když se nám nelíbí,
vždy jen prací předělat se dají.
Příspěvky
Rok 1920
30. 8. 2016
Vznik myšlenky k založení spolku.
Bylo to za slunného nedělního odpoledne v měsíci čevenci 1920, kdy v blízké vesnici Divnicích pořádali místní mládenci výlet spojený s veřejným cvičením Sokolů z Valašských Klobouk. Několik štítenských mladíků navštívilo tento výlet. Táhlo je tam cvičení sokolské. V jejich mladých duších byly plány, po jejichž uskutečnění prudčeji bilo srdce, ale cíl zdál se býti v mlhách. Cvičení sokolské, jež sledovali na tomto výletě, je ale cele uchvátilo, posílilo v jejich nadějích, dodalo jim odvahy a síly k provedení svých plánů. Byl to hlavně bratr Rudolf Hnaníček, Alois Lorenc a František Kolínek, kteří hned totéž odpoledne svěřili se se svými myšlen kami a touhami zříditi ve Štítné sokolskou odbočku bratru náčelníkovi valašskokloboucké jednoty E. Marákovi. Žádali jej o podporu a br. Marák ji ochotně přislíbil.
A již 4. srpna přijíždí povoz s br. Marákem a starostou valašskokloboucké jednoty Vavrouchem a nadšenci štítenští vítají je bratrským „Nazdar!"
V obecním hostinci ustavuje se první valná hromada tělocvičné odbočky Sokol ve Štítné. Po krátkém zahájení schůze a po náležitém poučení a vysvětlení myšlenky sokolské dostavivšími se bratry z Valašských Klobouk přihlašuje se 50 přítomných osob za členy místní odbočky. Téhož večera zvolen jest též výbor, jehož členy byli:
Náčelník: Stanislav Janeček Starosta: František Šebák Jednatel: Alois Machala
Pokladník: František Šebák Místostarosta: Jan Hnilo Vzdělavatel: Jan Papica
Členové výboru: Jan Škubnik, František Kolínek, Rudolf Hnaníček,
Josef Štěpančík, František Miklíček, Jan Tkadlec
Revizoři účtů: František Ťulpa, František Smrčka.
Více v celém příspěvku.
Rok 1922 - Zápis v obecní kronice o založení spolků
30. 8. 2016
Zápis v obecní kronice o založení spolků
Roku 1910 byla založena „Omladina." Oproti Omladině zřízena „Národní jednota," ale oba spolky se rozpadly během války světové. Roku 1920 byl zřízen ve Štítné „Sokol," druhá strana založila „Orel." Oba spolky cvičí na nářadí, pochody, prostocviky, občas hrají divadla a mají přednášky. Spolek Orel postavil si ze stodoly ve dvoře tělocvičnu. Obec to spolku na 10 let zapůjčila. ( Pozn.: stará orlovna sloužila pak jako kinosál , školní tělocvična a sál k pořádání tanečních zábav, divadel a různých jiných kulturních akcí až do roku 1963.)
Sokol žádné místnosti nemá. Schází se a cvičí v bývalém obecním hostinci.. Orel podědil knihovnu po Omladině, Sokol po Národní jednotě. Zpočátku byly mezi členy spolků třenice, ale nyní již se mládež trochu uklidnila a spřátelila. Snad štváči přestali již své nekalé dílo provozovati.
Rok 1948 - Veřejné cvičení Sokola a účast na všesokolském sletu v Praze.
27. 9. 2016
Veřejné cvičení Sokola a účast na všesokolském sletu v Praze.
V neděli 13. června uspořádala místní tělovýchovná jednota Sokol ve Štítné na Trávníkách okrskové veřejné sokolské cvičení. Mohutný průvod přes náves doprovázela kloboucká hudba ve valašských krojích. Cvičení se zúčastnilo 420 cvičících bratrů, sester, dorostenců, žáků a žákyň. Zastoupeny jednoty z Valašských Klobouk, Brumova, Slavičína a Bojkovic. Zvláště pěkně se uvedl dorost. Z místní jednoty cvičilo 12 mužů, 12 dorostu a 6 žen. Účast i místních občanů byla pěkná. Čistý výnos pro jednotu činil 20.000 Kč.
Dne 5. srpna zemřel v Brně v ústavu pro nervově choré devatenáctiletý Rudolf Hnaníček. Zkoušku dospělosti složil 17. června 1948 na gymnáziu v Uherském Brodě. Zúčastnil se též všesokolského sletu v Praze. Šestého července tam byl s větší skupinou studentů zadržen a 6 dnů na SNB vyšetřován. Dojel domů rozrušen, na kliniku odvezen 28.7.1948. Pohřbu se zúčastnili všichni abiturienti reálného gymnázia v Uh. Brodě s profesory, členové TJ Sokol ze Štítné i okolí.
Publikace 85 let kopané ve Štítné
31. 10. 2020
Publikace 85 let kopané ve Štítné
Pokud máte zájem si přečíst o historii TJ Štítná,
kterou sepsal pan Josef Černíček, je ke stažení ZDE