Rok 1948 - Veřejné cvičení Sokola a účast na všesokolském sletu v Praze.

27. 9. 2016

Veřejné cvičení Sokola a účast na všesokolském sletu v Praze.

V neděli 13. června uspořádala místní tělovýchovná jednota Sokol ve Štítné na Trávníkách okrskové veřejné sokolské cvičení. Mohutný průvod přes náves doprovázela kloboucká hudba ve valašských krojích. Cvičení se zúčastnilo 420 cvičících bratrů, sester, dorostenců, žáků a žákyň. Zastoupeny jednoty z Valašských Klobouk, Brumova, Slavičína a Bojkovic. Zvláště pěkně se uvedl dorost. Z místní jednoty cvičilo 12 mužů, 12 dorostu a 6 žen. Účast i místních občanů byla pěkná. Čistý výnos pro jednotu činil 20.000 Kč.
Dne 5. srpna zemřel v Brně v ústavu pro nervově choré devatenáctiletý Rudolf Hnaníček. Zkoušku dospělosti složil 17. června 1948 na gymnáziu v Uherském Brodě. Zúčastnil se též všesokolského sletu v Praze. Šestého července tam byl s větší skupinou studentů zadržen a 6 dnů na SNB vyšetřován. Dojel domů rozrušen, na kliniku odvezen 28.7.1948. Pohřbu se zúčastnili všichni abiturienti reálného gymnázia v Uh. Brodě s profesory, členové TJ Sokol ze Štítné i okolí.